Jídelníček

05.11.2016

Osmák degu pochází z míst chudých na potravu. Na nedostatek energeticky bohaté potravy se dokázal dobře adaptovat. To s sebou nese ale určitá omezení, jeho organismus nedokáže zpracovat ve vysoké míře cukry a tuky, jelikož tam, kde žil, se kněčemu takovému moc nedostal.

Pokud majitel osmáka tuto informaci opomene, bude svému svěřenci dopřávat např. sladké ovoce, nebo často tučné ořechy, jeho osmák může onemocnět cukrovkou.

Zastávám, že je lepší cukrovce předcházet, nežli potom řešit, co s tím. Proto v jídelníčku mých osmáků ovoce není (nemusíte je litovat, co neznají, nemůže jim chybět), a jelikož jsem velmi skeptická i k ořechům, dostávají ho opravdu velmi málo (jednou do roka).

Avšak, i když majitel osmáčka nebude osmáčkovi dopřávat ovoce ve snaze zamezení onemocnění, nebezpečí číhá i při výběru směsi pro osmáka. Ne všechny směsi určené pro osmáka jsou pro osmáka skutečně vhodné. Majitel si musí nakonec vždy sám zkontrolovat složení, pokud jsou tam kousky ovoce, svatojánský chléb, med, atp. je to nevhodná směs.

Čím tedy krmíme my?

Základem jídelníčku našich osmáků je kvalitní seno, které dopřáváme osmákům spolu s vodou ad libitum. Seno hraje velmi významnou roli, napomáhá ke správnému trávení a osmák si díky němu obrušuje stoličky. Pokud osmák nejí dostatečné množství sena, může to vést k přerůstání stoliček (není to vidět, stoličky jsou až vzadu v tlamce, ale osmák drobí, přestává jíst, hubne...), řešením je zbroušení stoliček pod narkózou, ale někdy to dojde až tak daleko, že prorůstají do dutiny nosní a to už je velký problém

 Doplňujeme to vhodnými bylinkami, je jich mnoho, každá má určitý účinek a je třeba s nimi zacházet mírně. V létě pak přidáváme i čerstvou trávu.

Dále dopřáváme osmákům kvalitní směs krmiva. V tomto ohledu se spoléháme na směsky určené pro osmáy od firmy JR farm, obsah tuků se zde drží do 3,1 %, což je ideální stav, konkrétně jsou to tyto: JR fram degu schmaus (feast), JR farm degu speciál, JR farm degu Grainlies (nejsou sice tolik oblíbené, ale na víkend se hodí). Dále jsme si pořídili Rosenlocher osmák bylinky. Navíc si mícháme vlastní směs (laskavec, lesknice, proso, travní semena- nesmí být chemicky ošetřena), kterou přimícháme do zakoupené směsi, nebo je střídáme.

Jsou i další kvalitní směsi např. Versele-laga degu natur.

Jako pamlsky využíváme např. dýňové semínko (max. 2 semínka per osmák/týden), konopné a lněné semínko (tak 1 lžička na 4 osmáky do týdne), hrachové vločky (max. 1/den), sušenou zeleninu.

ČÍM VÍCE SMĚSKY A PAMLSKŮ OSMÁKOVI DOPŘEJEME BĚHEM DNE, TÍM MÍŃ SNÍ SENA. PROTO JE TŘEBA I ZDE DBÁT ŠETRNOSTI. Platí to hlavně pro dospělé osmáky. Samice březí, laktující a mláďata potřebují přece jenom všeho více.

Přes víkend mají většinou naši osmáci senovou dietu.

K ohryzu jim dopřáváme ovocné větve (př. hrušeň, jabloň), lískové větve, břízové větve. Dáváme jim je i s listím a lišejníkem, obzvláště dobré jsou pupeny na nich, nikdy ne s plody. Jen málokdy dáváme vrbové větve, je to léčivka a tak se s ní musí také zacházet! Nevhodný je tvrdý chléb nebo jiné tvrdé pečivo (je tam sůl, konzervanty, barviva, atd.).

Při správné výživě s námi naši osmáci mohou vydržet několik let, 8, 9, ale třeba i 11.

Asi nejlepší informace o jídelníčku osmáků v českém znění lze najít na těchto internetových stránkách: https://www.kralici.cz/osmaci/pages.asp?f=krmeni

  

Seno musí být kvalitní, zelené, krásně vonící (nasládlá vůně), do takového sena se s chutí zakousnou. Pokud má ale nakyslou vůni, je žluté, prostě jedním slovem nedobré, osmáci to žrát prostě nebudou.

Na levém obrázku je směska z JR farm feast, Rosen locher osmák bylinky (50:50). Na pravém obrázku je směs bylinek.

Podáváme osmákům jako doplněk k senu.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky