Ubikace

05.11.2016

Klec pro dva osmáky by měla mít alespoň 80 cm (výška) x 60 cm (délka) x 40 cm (hloubka). Platí pravidlo čím větší, tím lepší.

Rozteč mříží záleží na tom, zda máme odchovy osmáčků, v tom případě je třeba max 1,2 cm, nebo si bereme odrostlá mláďata a odchovy neplánujeme, můžeme si pak dovolit o něco vyšší rozteč 1,5 cm.

Klec nesmí nikdy být v průvanu, osmák je na průvan velmi citlivý. Pokud budeme chtít osmáky přes léto chovat venku, musíme si dát pozor také na slunce, pokud ho na něj vystavíme, bez možnosti stínu, osmák se jednoduše "upeče"!

Čím máme my vybavenou klec?

Rádi šplhají, proto nesmí chybět větve na šplh. Dále používáme různé tunely (třeba z tubusu od mixitu), patra, hamak na lenošení, domeček, 3l zavařovací lahev s pískem pro činčily (koupou se v něm) a samozřejmě vysoce návykový kolotoč s průměrem kola min. 25 cm (v menším kolotoči se osmákům ničí páteř).

odpočinek v hamaku
odpočinek v hamaku

Hamak si můžete koupit, nebo vyrobit třeba ze starého ručníku, beranice, deky. K zavěšení můžete použít karabinky, provázky, nebo třeba kancelářské sponky.

Etík se jde vykoupat
Etík se jde vykoupat

Zavařovací láhev s pískem se jako koupaliště osvědčila, osmáci se v ní rádi rochní a písek nelítá všude kolem. Písek osmákům pomáhá udržovat srst čistou a lesklou. A kromě toho je to ohromná legrace. Nemusí být trvale umístěn v kleci, stačí dát na chvíli tak dvakrát do týdne.

Kolotoč by měl mít v průměru 25 cm a víc, v menších se osmákům ničí páteř. Tento kovový kolotoč s pletivem na nášlapné ploše je lepší než ten s mřížemi, ve kterém se může osmákovi snadno zaseknout nožka (takový je lepší vyplést např. kartonem). 

Ale i tento kovový kolotoč s osou je pro mladé osmáky nebezpečný. Oni všechno zkouší, ve své zbrklosti si mohou zaseknout hlavu mezi osou a tyčí a přijít k úrazu, proto je lepší tak do třetího měsíce věku osmáka být bez kolotoče, nebo kolotoč dávat pouze pod dohledem. Pokud si ale pořídíte dřevěný kolotoč, pak  nebezpečí nehrozí. Jeho životnost je ale kratší.

Zavěšená role toaletního papíru může osmákům poskytnout zábavu a také výstelový materiál do hamaku a domečku. Stejně tak jim uděláte radost, pokud jim hodíte trochu papírových ubrousků.